reklama
kategoria: Ekologia
9 maj 2024

Projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami złożony do KPRM

zdjęcie: Projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami złożony do KPRM / pixabay/1868028
Do Kancelarii Premiera został złożony projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Wyjaśnił, że projekt zakłada zwiększenie roli organizacji społecznych w zarządzaniu lasami.
REKLAMA

Dorożała odpowiadał w czwartek w Sejmie pytanie posła Rafała Kasprzyka (Polska 2050-TD) dotyczące zmian w gospodarowaniu lasami, w kontekście wyroku TSUE.

Chodzi o wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca 2023 roku w sprawie tzw. dobrych praktyk w gospodarce leśnej. TSUE orzekł m.in., że ochrona gatunkowa jest ważniejsza od prowadzenia gospodarki leśnej oraz, że strona społeczna powinna mieć możliwość zaskarżenia planów dotyczących lasów.

"Dzisiaj złożyliśmy projekt zmiany ustawy dotyczącej właśnie kontroli społecznej nad lasami. To jest efekt i wynik m.in. wyroków Europejskich Trybunałów. Ten projekt jest złożony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - poinformował wiceminister Dorożała.

Zapowiedział, że złożony do KPRM projekt ustawy ma za zadanie zwiększyć partycypację obywateli i organizacji społecznych w zarządzaniu lasami. "Nie można udawać w XXI wieku, w 2024 roku, że społeczeństwo nie ma głosu w sprawie lasów" - podkreślił wiceminister.

Dorożała poinformował, że projekt zakłada włączenie w system decyzji o zarządzaniu lasami regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, jak również rad gmin.

"O tym jest ta cała filozofia, żeby połączyć te trzy istotne elementy w lasach: aspekt przyrodniczy, społeczny i gospodarczy" - skomentował.

Dorożała dodał, że projekt daje również możliwość zaskarżenia planów związanych z lasami w ciągu 30 dni jeśli tylko nie będą spełniać przyjętych dobrych praktyk, nawet w przypadku podpisania ich przez ministra.

Pod koniec kwietnia Dorożała zapowiedział w rozmowie z PAP, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, która wprowadzi możliwość zaskarżania Planów Urządzenia Lasu (PUL) do sądów administracyjnych przez organizacje społeczne. Wyjaśnił, że obecnie konsultacje z organizacjami społecznymi ws. planów urządzenia lasu nie są obligatoryjne.

Przedstawiciel MKiŚ wyjaśnił wówczas, że nowe przepisy mają "upodmiotowić wszystkie organizacje społeczne, ekologiczne" w obszarze opracowywania PUL-i. Dodał, że wzmocniona ma być także rola regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, które będą opiniować te dokumenty. Opinię co do PUL na swoim terenie mają również przedstawiać rady gmin. W proces ma być również włączony resort zdrowia, który opiniowałby PUL-e dotyczące lasów uzdrowiskowych.

"Po decyzji ws. zatwierdzenia PUL, przewidujemy 30-dniowy okres, w którym będzie można zaskarżyć do sądu ten dokument" - dodał Mikołaj Dorożała.

Uprawnionymi do zaskarżania PUL miałyby być lokalne organizacje społeczne, które są związane z danym terenem. Prawo do skarżenia PUL miałyby organizacje, stowarzyszenia i fundacje, które już są zarejestrowane (przynajmniej od 12 miesięcy). W nowych przepisach miałby się znaleźć katalog przesłanek na podstawie których będzie można zaskarżyć PUL do sądu.

Na niezgodność polskich przepisów z unijnymi ws. możliwości skarżenia PUL-i do sądów w 2023 r. wskazał Trybunał Sprawiedliwości UE. Przykładowo kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew.

Plan Urządzenia Lasu (PUL) to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego nadleśnictwa. Zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Jest sporządzany co 10 lat m.in. na podstawie ustawy o lasach. (PAP)

grg/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bielsk Podlaski
4.8°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bielsku Podlaskim

kiedy
2024-12-04 12:00
miejsce
Bielski Dom Kultury, Bielsk...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
Bielski Dom Kultury, Bielsk...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 20:00
miejsce
Teatr The M.A.S.K., Bielsk...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-11 19:00
miejsce
Bielski Dom Kultury, Bielsk...
wstęp biletowany