84-latka uwierzyła w wypadek spowodowany przez koleżankę, straciła 50 tys. zł
Starsza kobieta uwierzyła, że dzwoni do niej bliska znajoma. Odebrała połączenie z nieznanego jej numeru; rozmówczyni przekonała ją, że jest osobą, za którą się podaje i że potrzebuje pieniędzy.
W tym przypadku oszuści wykorzystali tzw. legendę dotyczącą wypadku drogowego; koleżanka miała być w więzieniu z możliwością wyjścia na wolność po wpłacie 140 tys. zł poręczenia majątkowego.
"Do rozmowy włączał się również mężczyzna podający się za adwokata, który przedstawiał przebieg wydarzeń i konsekwencje prawne oraz udzielał szczegółowych instrukcji seniorce (...). Manipulując emocjami i wykorzystując presję czasu, oszuści wpłynęli na decyzję seniorki, zmuszając ją do przekazania znacznej sumy pieniędzy w przekonaniu, że pomaga bliskiej osobie" - podała w poniedziałek podlaska policja.
84-latka nie miała tyle pieniędzy, ile chcieli oszuści, ale zapakowała do koperty 50 tys. zł i przekazała w reklamówce nieznajomemu mężczyźnie, podającemu się za adwokata.
Policja po raz kolejny przypomina, jak działają oszuści, wykorzystujący m.in. metodę "na wnuczka", czyli mówią wtedy o konieczności wpłaty kaucji za osobę bliską, która np. spowodowała śmiertelny wypadek i pójdzie do więzienia.
"Kiedy usłyszałeś prośbę o przekazanie pieniędzy, nigdy nie mów ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji. Jeśli otrzymasz telefon z prośbą o pomoc finansową od +wnuczka+, zanim cokolwiek zrobisz, sprawdź czy faktycznie potrzebuje pomocy – skontaktuj się z nim osobiście lub jeśli jest ktoś inny w domu, poinformuj go o takiej rozmowie" - apelują policjanci do seniorów, którzy są główną grupą osób poszkodowanych przez oszustów.
Policja przypomina też, że sama nigdy nie żąda przekazania pieniędzy czy wartościowych rzeczy, ani też nie informuje o prowadzonych działaniach. "O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy" - prosi policja.(PAP)
rof/ agz/