patronat medialny

Pięć medali polskich zapaśniczek w turnieju Poland Open

Reprezentantki Polski zdobyły pięć medali w 26. Międzynarodowym Turnieju Poland Open w zapasach kobiet, który odbył się w Warszawie. – Cieszę się ze świetnych występów naszych pań bo to dobrze wróży przed mistrzostwami świata – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.
Pierwszy medal zdobyła Katarzyna Krawczyk rywalizująca w kategorii do 53 kg. Zawodniczka klubu MKS Cement-Gryf Chełm w pierwszej rundzie wygrała z aktualną mistrzynią Europy Mołdawianką Marianną Dragutą. W drugiej rundzie Polka nie dała najmniejszych szans Ukraince, Lilii Malanchuk. Końcowy wynik walki był dokładnie taki sam jak w ostatnim spotkaniu tych zawodniczek podczas Mistrzostw Europy (6:0). W fianłowym pojedynku, nasza zawodniczka spotkała się z Chinką, Zhong Yuhong. Końcowy wynik walki finałowej to 5:2 i złoty medal trafił na szyję naszej reprezentantki.

Cieszę się ze zdobycia medalu. Jednak swoja uwagę skupiam na wrześniowych mistrzostwach świata. To jest docelowy turniej oraz ostatni i najważniejszy sprawdzian mojej formy w 2022 roku – powiedziała Krawczyk.

Sponsorem polskich zapasów jest Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Roksana Zasina, zawodniczka Zgierskiego Towarzystwa Atletycznego, w pierwszym pojedynku kategorii 55 kg pewnie wypunktowała 5:0 brązową medalistkę ME U-23 Ukrainkę Mariię Vynnyk. W kolejnej walce reprezentantka Polski nie dała najmniejszych szans zawodniczce z Kazachstanu Ainur Ashimovej, z którą wygrała przez przewagę techniczną. W boju finałowym Zasina po kapitalnej walce wypunktowała 13:1 brązową medalistkę MŚ U-23 Marinę Sednevą z Kazachstanu.

Brązowy medal na stołecznych matach wywalczyła Patrycja Gil z WLKS Siedlce-Nowe Iganie, która w pierwszym pojedynku zwyciężyła Australijkę Irenę Symeonidis, zaś w drugim musiała uznać wyższość chińskiej zapaśniczki Feng Yongxin, której uległa 2:7. W boju o brązowy medal Gil zademonstrowała dojrzały styl walki i pewnie 6:0 ograła aktualną wicemistrzynię Azji U-23, reprezentantkę Kazachstanu, Laurę Almaganbetovą.

Kolejny brązowy krążek wywalczyła aktualna wicemistrzyni Europy Jowita Wrzesień reprezentująca barwy CSiR Zapasy Dąbrowa Górnicza, która warszawski turniej rozpoczęła od zwycięstwa nad Kazaszką Dianą Kayumovą. W kolejnym uległa w walce z byłą mistrzynią Europy Norweżką Grace Bullen, po czym przez przewagę techniczną ograła Finkę Kristiinę Hemiae Jenna. W ostatnim pojedynku odprawiła z kwitkiem byłą wicemistrzynię Europy Ukrainkę Solomię Vynnyk, co ostatecznie dało naszej zawodniczce trzecie miejsce i brązowy medal.

Ostatni medal dla reprezentacji Polski wywalczyła Patrycja Sperka w kategorii wagowej do 72 kilogramów. W pierwszym pojedynku, z powodu kontuzji reprezentacyjnej koleżanki Natalii Strzałki, wygrała walkowerem. W drugiej rundzie nasza reprezentantka uległa minimalnie na punkty 0:2 zawodniczce z Chin Yangla Yangla. W kolejnej rundzie nie dała rady Rumunce Aleksandrze Anghel z którą przegrała (1:4). Jednak w ostatnim pojedynku Polka położyła na plecy brązową medalistkę mistrzostw Azji U-23 Kazaszkę Aleksandrę Zaitsevą, zdobywając tym samym turniejowy brąz.

Polskie zapasy są kobietą. Pozwalam sobie na takie stwierdzenie gdyż to właśnie panie zapewniają nam największą ilość medali. Cieszy mnie stabilna forma naszych zawodniczek i z niecierpliwością czekam na wrześniowe mistrzostwa świata – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.